پرش لینک ها

با ۳۰۰ هزار تومان شمش طلا بخرید!

چگونه برای خرید اقدام کنیم؟

به گفته یک مقام بورس کالا اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با حداقل ۳۰۰ هزار تومان، وارد بازار گواهی سپرده شمش طلا شوند.

بورس کالای ایران در راستای توسعه ابزار‌های مالی خود، اسفند سال گذشته معاملات گواهی سپرده شمش طلا را راه اندازی که با توجه به امکان ورود سرمایه‌های خرد به این معاملات، بالغ بر یک تن شمش طلا در این بازار معامله شده است.فرض کنید با توجه به قیمت حدود سه میلیون تومان برای هر گرم طلای ۲۴ عیار، سرمایه‌ای در حدود ۳ میلیارد تومان برای خرید یک شمش یک کیلوگرمی نیاز است، اما همه مردم می‌توانند با سرمایه ۳۰۰ هزار تومانی یک گواهی سپرده شمش طلا معادل یک دهم گرم در بورس کالا بخرند و هیچ یک از سختی‌های معامله در بازار فیزیکی طلا را نداشته باشند.محبوبه اسکندری، رئیس اداره توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران به منظور بررسی آخرین تحولات بازار گواهی سپرده بورس کالا به سوالاتي در این زمینه پاسخ داده است.

سوال: در خصوص گواهی سپرده شمش طلا بفرمایید که چه ابزاری است و میزان استقبال از معاملات چه میزان بوده است؟

اسکندری: قطعا اطلاع دارید که افزایش قیمت طلا طی سال‌های اخیر و در نتیجه افزایش حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در این بازار، سبب عدم دسترسی گروه‌های زیادی از مردم به سرمایه‌گذاری در بازار طلا و مسکوکات شده است.از طرفی به دلیل عدم وجود جایگزین مناسب برای سکه طلا که در میان مردم شناخته شده و شرایط استاندارد داشته باشد، شاهد فزونی تقاضا برای انواع مسکوکات و در نتیجه شکل‌گیری حباب قیمتی در این بازار هستیم. با بررسی‌هایی که بورس کالا به منظور رفع این دو دغدغه اساسی انجام داد، تصمیم بر این شد که با توجه به ظرفیت‌های مطلوبی که در تولید و واردات شمش طلا در کشور وجود دارد، می‌توان اوراق بهادار مبتنی بر شمش طلا را به عنوان جایگزین بسیار مناسبی برای سکه، در بازار طلا معرفی کرد. چراکه علاوه بر ظرفیت ذکر شده، شمش طلا یک دارایی پایه استاندارد است و با حداقل حباب قیمتی معامله می‌شود و قیمت آن صرفا بر اساس ارزش طلا است.به منظور ایجاد امکان حضور اکثریت مردم، حداقل واحد معامله در این بازار ۱۰۰ سوت یا یک دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴ عیار) درنظر گرفته شد. بنابر این تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با دریافت کد بازار مالی بورس کالا، با حداقل سرمایه حدود ۳۰۰ هزار تومان، وارد این بازار شوند.مزیت دیگر این بازار این است که امکان انجام معاملات به صورت برخط هم فراهم است و خوشبختانه با استقبال خوب از این بازار، از ابتدای راه‌اندازی تا کنون بیش از یک تن حدود ۱۰۹۰ کیلوگرم شمش طلا معامله شده است. مقبولیت این بازار برای عرضه‌کنندگان نیز زیاد بوده است چراکه شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده شمش طلا نیز متقاضی عرضه در این بازار هستند و در حال حاضر ۷ عرضه‌کننده بیش از ۳ تن شمش طلا در خزانه پذیرش‌شده بورس، سپرده کرده‌اند. این موارد رقابتی‌تر شدن بازار و در نتیجه بهبود کشف نرخ منصفانه را در بر خواهد داشت.

سوال: در خصوص بحث مالیات در معاملات گواهی سپرده شمش هم اگر نکته‌ای هست بفرمایید.

اسکندری: بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، نقل و انتقال، صدور و ابطال و معاملات ابزار‌های مالی موضوع بند ۲۴ ماده ۱ قانون بازار اوراق بهادار از پرداخت مالیات بر درآمد و مالیات ارزش افزوده معاف است.شناسایی و تصویب ابزار‌های مزبور نیز برعهده شورای عالی بورس و اوراق بهادار است. گواهی سپرده کالایی نیز به عنوان یک ورقه بهادار و ابزار مالی مورد تصویب شورای عالی بورس، مشمول مزیت ذکر شده خواهد بود و اشخاص بابت انجام معاملات این ورقه بهادار در بورس کالا مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.(باشگاه خبرنگاران)

هر قرارداد آتی شمش طلا چند گرم است؟

یک گرم شمش طلای خام که وجه تضمین آن، یک میلیون تومان است.

زمان سررسید قرارداد

قراردادهای آتی مدت‌دار هستند. هر نماد معاملاتی قرارداد آتی، در یک تاریخ مشخص، سررسید می‌شود و فرآیند تحویل کالا آغاز می‌شود. معمولا به آخرین روز معاملاتی در هر نماد، سررسید آن قرارداد گفته می‌شود و بر همین اساس زمان سررسید نخستین قرارداد آتی شمش طلا نیز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ خواهد بود.

نماد معاملاتی این قرارداد چیست؟

نماد معاملاتی متشکل از نام قرارداد، روز، ماه و سال سررسید قرارداد است.به عنوان مثال نماد GB۱۹OR۰۲ نشان دهنده قرارداد آتی شمش طلا (GB) ،سررسید ۱۹( ۱۹ )اردیبهشت ماه (OR)،سال ۱۴۰۲(۰۲)است.

دارایی پایه قراردادهای آتی شمش طلا چیست؟

دارایی پایه قراردادهای آتی شمش طلا، شمش طلا است و تحویل قرارداد در قالب ابزار گواهی سپرده انجام خواهد پذیرفت. شمش طلای مذکور توسط آزمایشگاه معتبر عیارسنجی شده و توسط خزانه بانکی نگهداری می‌شود و در بازار گواهی سپرده شمش طلا قابل معامله بوده و حسب تقاضای دارنده گواهی سپرده از خزانه ترخیص خواهد شد.

دوشنبه – 13 شهریور 1402