پرش لینک ها

سهامداران در قبال نوسان‌گیران احتیاط کنند

لزوم تجربه گرفتن از سال 99

روند صعودی بازار سرمایه در جریان معاملات روز های گذشته ادامه داشت تا شاخص کل بورس به نزدیک‌ترین مقاومت خود نزدیک تر شود. روند معاملات بازار سهام نشان می‌دهد، بازهم نوسان‌گیران مشغول به کار شده اند.

جاماندگی بازار سرمایه از سایر بازارها و افزایش قدرت خریداران سبب شد تا روند نزولی بورس نه تنها متوقف شود، بلکه شاخص‌های بورس نیز در نیمه دوم ساعت معاملات روند صعودی به خود بگیرد.

در این میان، تحلیلگران بنیادی اعلام امکان از سرگیری عرضه خودرو در بورس کالا توسط وزیر اقتصاد را سیگنال مثبتی برای بازار می‌‌دانند و تحلیل‌گران تکنیکی از هدف‌گذاری بعدی شاخص در محدوده 2 و میلیون و 320 هزار واحد صحبت می‌کنند.

گره زدن بورس به شاخص کل درست نیست

رضا گلستانی، کارشناس بازار سرمایه درباره روند شاخص‌های بورس گفت: یکی از موضوعات مهم در بازار سرمایه، تاثیر شاخص‌های بورس بر روی ذهنیت افراد است؛ این در حالی است که شاخص هم‌وزن بیش از شاخص کل می‌تواند نشانگر وضعیت واقعی بازار سهام باشد، اما به واسطه اینکه سهام بزرگ روی شاخص تاثیر دارند، افراد نیز به روند شاخص برای انجام معاملات نگاه می‌کنند.

وی ادامه داد: گره زدن بازار به شاخص کل درست نیست؛ اما همچنان شاخص تا حدودی روی تصمیمات سهامداران بازار سرمایه تاثیرگذار است، اگر به جای شاخص روند کلی بازار سرمایه را در نظر بگیریم، به نظر می‌‌رسد بورس در میان ‌مدت و بلندمدت، روندی صعودی و معقول داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: البته در این مورد ممکن است اصلاحات درون‌کانالی نیز رخ بدهد؛ اما جنس آن ریزشی نیست، چرا که اکثر افراد حقیقی، حقوقی و مدیران حاضر در بازار سرمایه، تجربه سال ۹۹ را دارند. به این ترتیب احتمالا جلوی رشد انفجاری شاخص از سمت رگولاتور و فعالان بازار سرمایه گرفته خواهد شد، بنابراین اگر بازار هیجانی شود و قیمت ‌ها از ارزش ذاتی دور شود فعالان شروع به فروش و تنظیم سود خواهند کرد.

چهارشنبه – 06 اردیبهشت 1402