پرش لینک ها

رکورد ارزش معاملات بورس شکست

تحلیل هفتگی بورس

شاخص کل بورس در دومین هفته مهر ماه نیز روند نزولی داشت و در آستانه کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی قرار گرفت.
بورس تهران در دومین هفته مهر ماه تنها چهار روز کاری داشت که در آن چهار روز نیز روند نزولی به خود گرفت و در هیچ یک روزهای معاملاتی مثبت نشد. در این هفته اغلب سهام موجود در بازار منفی بودند و تنها چند سهم کمی سبز شدند.شاخص کل بورس تهران چهارشنبه هفته گذشته روی عدد یک میلیون و ۳۴۶ هزار واحدی بود و این هفته به سطح یک میلیون و ۱۱۳ هزار واحدی رسید. در نهایت این هفته شاخص ۳۲ هزار واحد یعنی بیش از ۲٫۴ درصد افت کرد.

شاخص هم‌وزن نیز کاهش حدود سه درصدی داشت و شاخص فرابورس نیز حدود ۲٫۳ درصد کاهش یافت.

در این هفته ارزش معاملات نیز نسبت به هفته‌های گذشته روند کاهشی به خود گرفت. در اولین روز هفته یعنی شنبه ارزش معاملات برابر با ۲۳۰۰ میلیارد تومان رسید. روز یکشنبه برابر با ۲۱۰۰ میلیارد و روز دوشنبه ۱۷۵۰ میلیارد تومان و در نهایت ارزش معاملات روز سه‌شنبه به ۱۶۵۰ میلیادر تومان رسید.

با توجه به‌ ثبت این ارقام  دومین سقوط ارزش معاملات نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۱ اتفاق افتاد. در این هفته خروج پول نیز در بازار بسیار قوی بود. روز شنبه ۵۸۰ میلیارد تومان، روز یکشنبه ۴۵۰ میلیارد، روز دوشنبه ۳۴۰ و روز سه‌شنبه نیز ۱۸۰ میلیارد تومان سرمایه از بازار خارج شد.

حال بورس خوب نیست

این روزها بورس تهران اوضاع خوبی ندارد و بازار سهام در یک روند نزولی مزمن گرفتار شده است. ریزش بورس در ماه‌های اخیر باعث شده که شاخص کل در سطوحی پایین‌تر از ابتدای سال قرار بگیرد و با ابهاماتی که پیرامون وضعیت اقتصادی کشور وجود دارد، ادامه این روند نزولی دور از انتظار نیست.

سیاست‌های اقتصادی دولت و مهم‌ترین آنها قیمت‌گذاری دستوری، در کنار ریسک‌های دیگری مانند به بن‌بست رسیدن مذاکرات احیای برجام و تشدید تحریم‌ها باعث شده که امیدی به بازگشت روزهای خوب بورس وجود نداشته باشد.

به عقیده کارشناسان بورسی، در حال حاضر عوامل زیادی هستند که سبب شده‌اند بازار توان بازگشت به روزهای خوب خود را نداشته باشند. عواملی مثل به بن‌بست رسیدن مذاکرات برجام و سیاست‌های اقتصادی نادرست دولت سیزدهم در حوزه قیمت‌گذاری دستوری از مهم‌ترین عوامل اوضاع فعلی بورس هستند.

پنج شنبه – 14 مهر 1401