پرش لینک ها

آغاز روند پروانه ای در بازار سرمایه

صعود استقلال به صدر سهام بورسی با 300 درصد رشد

بازار سرمایه در هفته گذشته با اینکه در پایان هفته روندی صعودی به خود گرفته بود، نتوانست برای سومین هفته پیاپی بازدهی مثبت برای سهامداران به همراه داشته باشد.بیشترین رشد در تابستان امسال مربوط به روز چهارشنبه هفته گذشته بوده است. این مساله در کنار ورود پول حقیقی بورس می تواند روزهای سبزی را برای بازار سهام در روزهای هفته جاری رقم بزند.نکته قابل توجه بازار سهام در هفته گذشته، به رشد شاخص کل هموزن و افت شاخص کل مربوط می شود. سهام کوچک در بازار سرمایه شاهد ورود سرمایه حقیقی بوده و همین مساله باعث رشد کوچک های بورس در مقابل بزرگان و شاخص سازها بوده است.در هفته گذشته و در جریان معاملات روز سه شنبه، بیشترین ورود پول حقیقی به سهام استقلال (شرکت فرهنگی ورزشی استقلال) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 54 میلیارد تومان بود. بدین ترتیب قیمت سهام استقلال در اولین روز معاملاتی با رشد 300 درصدی به 405 تومان رسید.

– قیمت سهام در کف قرار گرفته اند

مجتبی دانشی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: رشد شاخص و ورود پول به بازار قطعا موجب دلگرمی و امید معامله گران شده.وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت رشد نمادهای کوچک و متوسط است که برخی از آنها جذب پول قابل توجهی داشته ‌اند که این مساله می تواند برای نمادهای کوچک می تواند بسیار مهم و مفید باشد.این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: قیمت ‌های سهم در بازار به کف خود رسیده و عوامل اقتصادی و بنیادی حاکی از چشم انداز بازار سرمایه صعودی خواهد بود. بنابراین معامله گران امیدوارند رشد روزهای پایانی گذشته همانند یک اثر پروانه ‌ای عمل کند و بازار در هفته های آینده بر بال‌ های آن رشد کند.

– افت شاخص کل بورس پس از دو هفته صعود

شاخص کل بورس در روز شنبه با افت 12 هزار و 585 واحدی روبرو شد. در روز یکشنبه این کاهش ادامه داشت و شاخص کل هشت هزار و 913 واحد پایین تر آمد. روز دوشنبه این شاخص با نزول پنج هزار و 416 واحدی که داشت به پایین ترین حد در هفته پایانی مردادماه رسید.

شاخص کل در روز سه شنبه تغییر روند داد و 6 هزار و 987 واحد رشد کرد و در روز چهارشنبه 10 هزار و895 واحد بالاتر ایستاد.

شاخص کل بورس در هفته پایانی مردادماه با کاهش 9 هزار و 32 واحدی همراه بود و در سطح یک میلیون و442 هزار و 372 واحدی قرار گرفت. بازدهی این شاخص منفی 6 دهم درصد بوده است.

– رشد شاخص کل هموزن بازار سهام

شاخص کل هموزن در روز شنبه با کاهش هزار و 667 واحدی روبرو شد و در روز یکشنبه با افت 887 واحدی همراه بود. در روز دوشنبه این شاخص تغییر جهت داد و در جریان معاملات این روز افزایش 772 واحدی یافت.

روز سه شنبه رشد شاخص کل هموزن بیشتر شد و به پنج هزار و 29 واحد رسید. این شاخص روز چهارشنبه نیز رشد پنج هزار و 925 واحدی داشت.

شاخص کل هموزن در هفته گذشته بازدهی 2.3 درصدی داشته است و با رشد 9 هزار و 172 واحدی در سطح 408 هزار و 250 واحدی قرار گرفته است.

 

جمعه – 04 شهریور 1401