پرش لینک ها

نشانه‌های پایان ریزش بازار سهام

سهامداران منتظر فرصت برای جبران عقب افتادگی بورس

حال ناخوش بورس و فضای رکودی حاکم بر بازار سهام در حالی با کوچ نقدینگی پارک ‌شده از این بازار به دیگر بازارهای موازی، تشدید شده است. با رشد بورس در جریان معاملات امروز، می توان گفت روند نزولی که برخی از تحلیلگران تکنیکال اعتقاد به شکل گیری آن بودند، اتفاق نیفتاد و می توان امیدوار بود بازار سرمایه با بهبود نسبی شرایط روزهای آینده را پشت سر بگذارد.

به نظر برخی کارشناسان بازار سرمایه، بورس در هفته آینده با چرخش در معاملات همراه خواهد شد و این چرخش شرایط را به گونه‌ ای تغییر می دهد که امید به بازگشت بازار به مدار مثبت در میان سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد شد.

رکود در معاملات با کاهش ارزش کل معاملات و کاهش شدید معاملات خرد و خروج پول حقیقی، دو نشانه منفی برای بازار سهام  است. در صورتی که رشد ارزش معاملات و ورود پول حقیقی به بورس را طی روزهای آینده شاهد باشیم، می توان گفت روند نزولی بورس به پایان رسیده است.

عقب ماندگی بورس از سایر بازارها جبران می شود

امید مرادی، کارشنای بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره آینده بورس گفت: بررسی دقیق رفتار بازار سهام در این روزها نشان می دهد سهامداران از رخدادهای خارج از بورس ناامید شده و منتظر تمام شدن فصل مجامع هستند تا با ورود پول خود به بازار سهام، عقب افتادگی این بازار را جبران کنند.

وی ادامه داد: بررسی ‌ها نشان از آن دارد که بازار سرمایه همچنان از منظر کسب بازدهی از دیگر بازارهای موازی سرمایه‌ گذاری عقب مانده است. همین مساله سبب شده است سرمایه گذاران نقدینگی خود را از بازار سرمایه خارج کنند.

بازدهی سه برابری شاخص کل هموزن بورس

در جریان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس با رشد سه هزار و دو واحدی به سطح یک میلیون و 471 هزار و 895 واحد رسید. بازدهی این شاخص 20 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با افزایش دو هزار و 103 واحد توانست به عدد 403 هزار و 781 واحد برسد و بازدهی مثبت 58 صدم درصد که حدود سه برابر شاخص کل است را برای سهامداران به همراه بیاورد. شاخص فرابورس با افت 79 واحدی در سطح 19 هزار و 539 واحد قرار گرفت.

رشد ارزش کل معاملات بازار سرمایه

در پایان معاملات روز چهارشنبه، ارزش کل معاملات بورس با افت 10 درصدی نسبت به روز گذشته به عدد هشت هزار و 148 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه نیز با کاهش 11 درصدی نسبت به دیروز، به عدد چهار هزار و  300 میلیارد تومان رسید که سهمی 52 درصدی از ارزش کل معاملات بورس داشته است.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 13 درصدی به هزار و 555 میلیارد تومان رسید که سهم 19 درصدی از کل معاملات بورس داشته است.

رشد 25 درصدی خروج پول حقیقی از بازار سهام

در جریان معاملات امروز نیز برای بیست و پنجمین روز متوالی تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی منفی شد و 399 میلیارد تومان از بورس خارج شد که رشد 25 درصدی را نسبت به روز سه شنبه نشان می دهد.

در معاملات روز چهارشنبه، بیشترین خروج پول حقیقی به سهام نوری (شرکت پتروشیمی نوری)، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و کچاد (شرکت صنعتی و معدنی چادرملو) اختصاص داشت و سهم های غویتا (ویتانا)، شپدیس (پتروشیمی پردیس) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

رشد 51 درصدی ارزش صف های خرید بورس

در جریان معاملات روز چهارشنبه، تعداد نماد های مثبت ۳۲۳ نماد (۶۳ درصد) و تعداد نماد های منفی ۱۹۰ سهم (۳3 درصد) بوده است.

در پایان معاملات امروز ارزش صف های فروش با کاهش 43 درصدی به عدد 54 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌ های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 51 درصد رشد کرد و در رقم 115 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد غمینو (شرکت صنایع غذایی مینو شرق)، وملی (شرکت هلدینگ صنعتی ملی) و غبشهر (شرکت صنعتی بهشهر) بیشترین صف خرید را داشتند.

سهم های ومللح (حق تقدم اعتباری ملل) و گکیش (توریستی و رفاهی آبادگران کیش) بیشترین صف فروش را به خود اختصاص دادند.

پنج شنبه – 30 تیر 1401