پرش لینک ها

رشد 12 هزار و 336 واحدی شاخص بورس تهران

ارزش معاملات دو بازار از 4.2 هزار میلیارد تومان فراتر رفت.

بورس اوراق بهادار تهران اولین روز کاری هفته را با رشد شروع کرد، به گونه‌ای که در پایان معاملات شاخص کل امروز با افزایش 12 هزار و 218 واحد به رقم یک میلیون و 305 هزار و 456 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هموزن هم امروز با افزایش 2470 واحد به رقم 346 هزار و 980 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار به بیش از 5 میلیون و 218 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 5 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 324 هزار فقره معامله و به ارزش 2749 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات فرابورس ایران هم به بیش از 1576 میلیارد تومان شد که با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس  و فرابورس از 4 هزار و 200 میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس مثبت بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ‌ ارزشی 0.95درصد رشد کردند این دو شاخص با معیار هموزن 0.72 درصد افزایش یافت.

شاخص آزاد شناور یک درصد رشد کرد و شاخص بازار اول بورس 1.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار دوم بورس 0.6 درصد رشد کرد.

امروز نمادهای پتروشیمی پردیس، گسترش نفت و گاز پارسیان، صنعتی گل‌گهر، ایران‌خودرو، ملی مس، فولاد مبارکه و پتروشیمی نوری بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل با رشد 15 واحد به رقم 18 هزار و 586 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 22 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به بیش از 328 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌‌گران امروز بیش از 1.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و ا وراق مالی در قالب 166 هزار معامله و به ارزش 1581 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای پتروشیمی تندگویان، فرابورس، پلیمر آریاساسول، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و برق عسلویه مپنا بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای صنعتی مینو و نیروی برق دماوند بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

رئیس سازمان بورس اعلام کرد برای حمایت از سهام عدالت در بازار صندوق بازارگردانی ویژه‌ای برای سهام عدالت تشکیل می‌شود.

از سال گذشته تا کنون روند رو به ریزش شاخص بازار شروع شده و هنوز دولت حمایت جدی از کلیت بازار سرمایه نداشته است. در حالی که این بازار می‌تواند به منبع مهمی برای تأمین مالی شرکت‌ها و اقتصاد کشور تبدیل شود.

شنبه – 27 آذر ۱۴۰۰