پرش لینک ها

تعرفه واردات یا عرضه خودرو در بورس

کدام عامل روند نزولی قیمت خودرو را متوقف کرد؟

اگرچه برخی نوسان اندک نرخ ارز در بازار غیررسمی، آزادسازی پول‌های بلوکه‌شدۀ نوبت دوم سامانه یکپارچه و افزایش تعرفۀ واردات را عامل افزایش چند روز پیش قیمت خودرو بیان می‌کنند، اما واکاوی این دلایل نشان از عدم انطباق آن‌ها با واقعیت‌های موجود دارد.

بازار خودرو مشابه سایر بازارها، یک ماهی است که در فضای رکودی فرو رفته است و خریداران به‌امید قیمت‌های پایین‌تر چندان تمایلی به خرید ندارند. گفتنی است از اواسط اردیبهشت ماه تا کنون قیمت خودرو در بازار آزاد حدود 20 تا 30 درصد با کاهش مواجه بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد با تداوم وضع موجود امکان ریزش بیشتر قیمت‌ها نیز وجود خواهد داشت.

در چنین شرایطی که بازار خودرو در این روزها در فضای کاملاً رکودی فرو رفته است و قیمت‌ها در مدار نزولی قرار گرفته‌اند، اخباری که چند روز گذشته در خصوص عرضۀ یکی از خودروهای گروه بهمن در بورس کالا، در رسانه‌ها مطرح شد، روند نزولی قیمت این خودرو را متوقف کرد و بررسی‌های میدانی حاکی از افزایش قیمت این خودرو در بازار آزاد بودند.

در پایان گفتنی است؛ در شرایطی که وزارت صمت با همکاری بانک مرکزی توانسته‌اند، به‌هرطریقی، تقاضای کاذبی را که صرفاً به‌دنبال سود از دلالی خودرو بود، مدیریت کنند و قیمت بازار آزاد خودروها در حال نزدیک شدن به قیمت کارخانۀ آن‌هاست، نباید اجازه داد سازوکارهای رنگ‌باخته و امتحان پس‌داده مجدداً به عاملی برای التهاب بازار خودرو تبدیل شود.

سه شنبه – 30 خرداد 1402