پرش لینک ها

تحلیل بنیادی فخوز

سایه سیاه قیمت‌گذاری دستوری بر سودسازی فولاد خوزستان

انتشار صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ فولاد خوزستان، افت سودسازی فخوز را در سال مالی گذشته نشان می‌دهد. همین امر بار دیگر اثر منفی دخالت دولت بر درآمدزایی فولادسازان را تصدیق می‌کند؛ دولت از طریق سقف‌گذرای برای قیمت‌ محصولات این شرکت‌ها در بورس کالا و ایجاد محدودیت در عرضه دلار به آنها فشار می‌آورد.

انتظار می‌رفت به دلیل تورم موجود و افزایش روزبه‌روز قیمت محصولات، درآمد و سود فخوز از طریق افزایش نرخ فروش محصولات هم که شده، رشد کند. اما صورت‌های مالی سالانه فولاد خوزستان ارقامی مشابه با صورت‌های مالی فولاد مبارکه اصفهان را نشان داد.

این ارقام نشان می‌دهد حال و روز فولادسازان خوش نیست و اگر سیاست‌های دخالتی دولت در معاملات فولاد پایان نیابد، سود شرکت‌های فولادی روزبه‌روز کاهش می‌یابد. به طوری که نگاهی به صورت‌‌های مالی سالانه شرکت فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۱ حکایت از آن دارد که فخوز در سال گذشته توانست تنها درآمد کل خود را آن هم به پشتوانه افزایش مقدار فروش خود بالا ببرد.

رشد ناامیدکننده درآمدها

بر اساس آنچه در صورت‌های مالی فخوز آمده است، درآمد حاصل از فروش فولاد خوزستان در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ تنها ۶ درصد افزایش یافت که آن هم ناشی از افزایش هشت درصدی مقدار فروش شرکت در این سال بوده است.

مقدار تولید شرکت نیز در مقایسه با سال ۱۴۰۰ حدود چهار درصد افزایش داشته و به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسیده است.

این شرکت در این سال با احتساب سرمایه ۱۹ هزار میلیارد تومان به ازای هر سهم ۳۲ تومان سود شناسایی کرده است.

سه شنبه – 30 خرداد 1402