پرش لینک ها

بورس صعودی می‌شود؟

پیش بینی بازار سهام 30 خرداد 1402

برای  پیش بینی  بورس  امروز به روند  بازار سهام  در روز کاری گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه  شاخص کل بورس  هزار و 304 واحد رشد کرد و به رقم 2 میلیون و 164 هزار و 221 واحد رسید.  شاخص کل  هم‌وزن نیز 5 هزار و 340 واحد بالا آمد و در رقم 737 هزار و 999 واحد ایستاد.  شاخص کل  فرابورس 250 واحد رشد کرد و به رقم 27 هزار و 814 واحد رسید.  شاخص هم وزن  فرابورس نیز افزایش هزار و 290 واحدی داشت و به سطح 136 هزار و 127 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دو‌شنبه، 338 نماد رشد قیمت و 332 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 50 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 50 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز دو‌شنبه در  بورس  شرکت ایرکا پارت صنعت (خکار)، شرکت سرمایه گذاری نیرو (ونیرو) و شرکت قند مرودشت (قمرو) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در  فرابورس  نیز سرمایه گذاری آوا نوین (وآوا)، شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (وسپهر) و شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار (کمرجان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای پتایر (شرکت ایران تایر)، سصفها (شرکت سیمان اصفهان) و بشهاب (شرکت لامپ پارس شهاب) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات  فرابورس  شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر)، شرکت نوش پونه مشهد (غپونه) و شرکت بهار رز عالیس چناران (عالیس) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات دوشنبه، 92 نماد صف خرید داشتند و 68 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 814 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 102 درصدی به 472 میلیارد تومان رسید. 

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال معاملات امروز می‌روند که دیروز شاخص‌های بازار بار دیگر به سمت بالا حرکت کرد. اما شاخص کل روز پرنوسان‌تری داشت. ابتدا با نزول شروع کرد و خیلی سریع تغییر مسیر داد. در یک ساعت ابتدایی 6 هزار واحد رشد کرد و پس از آن روند باثباتی را طی کرد. اما در یک ساعت پایانی عرضه در بازار زیاد شد و شاخص نیز شروع به نزول کرد و تنها هزار و 304 واحد بالاتر از روز قبل ایستاد.  

دیروز  ارزش معاملات  خرد با افت 9 درصدی به 7 هزار و 567 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد تا به کانال 7 همتی برگردد که سه روز متوالی در آن قرار داشت. 

با این حال شاخص با جلوداری شپنا، حکشتی،  شبندر  و شستا رشد کرد. در مقابل، فولاد، نوری، وبملت و  خودرو  مانع رشد بیشتر شاخص کل شدند. 

تعداد نمادهای سبز و قرمز بازار تقریبا برابر بود. اما  شاخص هم وزن  بیش از 5 هزار واحد رشد کرد. 

بدین ترتیب شاخص در حوالی 2 میلیون و 160 هزار واحد ماندگار شد. این در حالیست که شاخص کل روز شنبه نیز تنها 702 واحد رشد کرد و روز یکشنبه بیش از 19 هزار واحد پایین آمد. 

بنابراین به نظر می‌رسد وضعیت نمادهای کوچک و متوسط بازار بهتر از بزرگان بازار است. در میان بزرگان، تنها بخشی از پالایشی‌ها و  فلزات اساسی  سبزپوش بودند. در مجموع می‌توان گفت با روند فعلی که پول حقیقی از بازار خارج می‌شود انتظار رشد قابل توجهی در بازار دیده نمی‌شود. 

سه شنبه – 30 خرداد 1402