پرش لینک ها

پیش بینی بازار سهام

توجه ویژه بورس بازان به نمادهای خودرویی و بانکی

شاید 7-8 ماه قبل خوش بین‌ترین افراد هم تصور نمی کردند در اردیبهشت 1402 وضعیت بورس به این اندازه خوب باشد. کار به جایی رسیده که تحلیلگران به طور متوالی اعدادی را به عنوان مقاومت سهام یا مقاومت شاخص ها اعلام می کنند اما قیمت ها بدون توجه به این مقاومت ها، همچنان بالا می روند.

دیروز هم بورس وضعیت خوبی داشت و با اینکه شاخص کل آن کمتر از یک درصد رشد کرد، اما اکثر نمادها بازدهی بیشتری نسبت به این عدد داشتند. وضعیت شاخص هم وزن نشان می دهد بازار همچنان نمادهای کوچک را می خرد و امید زیادی نسبت به این وجود دارد که تمام نمادها به سرعت، به سقف قیمتی سال 99 برسند.

به همین دلیل است که شاخص هم وزن شتاب بیشتری نسبت به شاخص کل دارد و مدت هاست که روزانه بازدهی بالاتری نسبت به شاخص کل می دهد.

تزریق پول سنگین

از طرفی روند معاملات نشان می دهد سرمایه گذاران حقیقی هر روز با اشتیاق بیشتری معاملات خود را دنبال می کنند و امیدواری آن ها نسبت به آینده بازار روز به روز بیشتر می شود. این را می توان از روند تزریق پول به بازار متوجه شد.

روز گذشته حقیقی ها 2150 میلیارد تومان پول جدید وارد بازار سهام کردند که این یکی از بزرگ ترین ارقام ورود پول حقیقی به بازار از ابتدای سال 1400 محسوب می شود.

همچنین ارزش معاملات خرد نیز به شکل قابل توجهی رو به افزایش است. دیروز ارزش معاملات خرد به 22880 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته حدود 1100 میلیارد تومان بیشتر است.

توجه ویژه به نمادهای خودرویی و بانکی

رشد ارزش معاملات مهم ترین فاکتوری است که این روزها توسط سرمایه گذاران دنبال می شود. با توجه به ادامه دار شدن رشد ارزش معاملات خرد، همچنان دیدگاه اکثریت فعالان بازار سهام بر ادامه رشد این بازار است.

شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دیروز 1.26 بود که رقم خوبی است. این عدد از آن جهت مورد توجه است که نشان می دهد همچنان قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان است و پول های درشت حقیقی ها هنوز در حال خرید سهام هستند.

با توجه به وضعیت معاملات روز گذشته، برای امروز نیز می توان بازاری مثبت را پیش بینی کرد که البته همچنان توجه بازار به نمادهای خودرویی و بانکی خواهد بود و نمادهای بزرگ و شاخص ساز شانس کمتری برای رشد دارند.

البته در میان نمادهای شاخص ساز، پالایشی ها وضعیت بهتری پیدا کرده اند و احتمالا امروز با اقبال خریداران مواجه شوند.

یکشنبه – 17 اردیبهشت 1402