پرش لینک ها

حذف ارز نیمایی‌ صنایع صادرات محور

کمک مرکز مبادله به سودآوری شرکت‌های بورسی

بازار سرمایه پس از دو روز رشد خیره کننده، امروز کمی آرام گرفت و شاخص کل بورس با افت همراه شد، کاهش در شاخص های بورس، به دلیل خروج پول از سهام کوچک بازار بوده است. بسیاری از تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند، انتظارات تورمی عامل مهمی در رشد قیمت‌ها و به تبع آن رشد شاخص ‌های بازار سرمایه خواهد بود، در وضعیت تورمی بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال تبدیل پول به دارائی هستند و پس از رشد تقاضا در بازارهای ارز، سکه، دلار و مسکن حالا به نظر می ‌رسد بازار سهام نیز با ورود سرمایه مواجه شده است.
مرکز مبادله ارز به سودآوری شرکت های بورسی منجر می‌شود

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص تاثیر راه‌اندازی بازار مبادلات ارز و طلا، می‌گوید: با حذف ارز نیمایی، درآمد پتروشیمی‌ها و صنایع صادرات محور افزایش خواهد یافت و این مساله به نفع اقتصاد کشور و مردم خواهد بود. همچنین بخش قابل توجهی از مردم، سهامداران عدالت یا بازنشستگانی هستند که سهامدار شرکت‌های پتروشیمی، فولادی و غیره محسوب می‌شوند و از رشد سودآوری شرکت‌ های بزرگ بورسی منتفع خواهند شد.

رشد قیمت 280 نماد در بورس

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 280 نماد رشد قیمت داشتند و 378 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در مجموع معاملات امروز، 94 نماد صف خرید داشتند و 43 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید به 556 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 634 میلیارد تومان بود.

سرانه خرید اشخاص حقیقی در بازار امروز ۲۶.۱ میلیون تومان و سرانه فروش آن ها نیز ۲۴.۸ میلیون تومان بوده که نزدیک بودن این دو عدد نشان دهنده تعادل در بازار امروز است.

 

پنج شنبه – 04 اسفند 1401