پرش لینک ها

دستورالعمل جدید عرضه خودرو عامل افت بورس

بازار سرمایه در کف قیمتی قرار دارد

بازار سرمایه در روزهایی که هنوز ریسک‌های خارج از آن به بازار فشار می‌آورد، با فشار فروش از سوی سهامداران همراه است.
خروجی پول که در 10 روز گذشته و معاملات امروز تداوم داشته و نشان می‌دهد که اعتماد به بازار کاهش یافته است. در این میان کارشناسان معتقدند سیاست‌گذار همچنان فرصت دارد که از مجرای قانون بودجه و عرضه خودرو در بورس کالا اعتماد سرمایه‌گذاران را جلب و احیا کند.البته با انتشار دستورالعمل جدید شورای رقابت و انحصاری خواندن همه خودروها، عرضه خودرو در بورس کاملا متوقف شده و همین مساله نیز باعث افت سهام خودرویی‌ها و در نهایت کل بازار سهام شده است.برخی دیگر از تحلیلگران بازار سرمایه بر ریسک‌‌های سیاسی و سیستماتیک تأکید بیشتری دارند. البته در شرایط فعلی اوضاع کشور از نظر سیاست خارجی و داخلی در حال طی کردن امور همراه با آرامش است.

اطلاعیه شورای رقابت بدون اشاره به بورس کالا

به نظر بسیاری از کارشناسان دستورالعمل جدید شورای رقابت عامل افت بازار سرمایه در نیمه دوم بازار بوده است. شورای رقابت امروز با انتشار اطلاعیه‌ای در مورد تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت خودروی سواری به عرضه خودرو در بورس کالا هیچ اشاره‌ای نکرد و همین موضوع شاخص بورس را با ریزش سنگین به‌خصوص در گروه خودرویی همراه کرد.

افت یکپارچه شاخص های بورس

در جریان معاملات امروز بورس، شاخص کل با کاهش 17 هزار و 54 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 540 هزار و 189 واحد پائین آمد. بازدهی این شاخص منفی 1.1 درصد بوده است.

شاخص کل هموزن نیز با افت 7 هزار و 389 واحدی در رقم 480 هزار و 167 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 1.54 درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس، با ریزش 213 واحدی در سطح 20 هزار و 37 واحد قرار گرفت.

افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام 

امروز  ارزش معاملات کل بازار سهام به 19 هزار و 624 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 8 هزار و 140 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 9 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 5 هزار و 477  میلیارد تومان رسید.

رشد خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای یازدهمین روز متوالی منفی بود و هزار و 115 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه)، وبملت (بانک ملت) شپنا (پالایش نفت اصفهان) و فملی (ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت

در سوی دیگر، دانا (بیمه دانا)، ثجنوب (سرمایه گذاری مسکن جنوب) و کیسون (شرکت کیسون) بیشترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند.

یکشنبه – 16 بهمن 1401