پرش لینک ها

سال ۱۴۰۱ در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

پیش‌بینی جبران عقب ماندگی

امروز شاخص کل بورس تا ساعت ۱۱ رشد ۶۹۴ واحدی داشت و در سطح یک میلیون و ۴۶۹ هزار واحدی ایستاد.

سال گذشته بورس بازدهی کمتر از پنج درصدی داشت، در این سال بسیاری از سهامداران از بورس خارج و سرمایه‌گذاران بسیار کمی وارد این بازار شدند.

اما امسال وضعیت تغییر کرده و شواهد آماری نشان می‌دهد که بورس در مقایسه با سایر بازارهای سر‌مایه‌گذاری همانند بانک و مسکن سود بیشتری خواهد داشت.

مولفه‌هایی چون رشد سودآوری شرکت‌ها، رشد نسبت قیمت به درآمد و سود تقسیمی مجامع باعث می‌شود، بورس در سال ۱۴۰۱ سود خوبی داشته باشد.

به واسطه جنگ روسیه و اوکراین قیمت جهانی کامودیتی‌ها افزایش یافته است. طی هفته‌های اخیر قیمت نفت به بیش از ۱۲۰ دلار رسید.

از سوی دیگر کارشناسان عقیده دارند که قیمت دلار به کمتر از ۲۵ هزار تومان نمی‌رسد. شرکت‌های صادراتی می‌توانند محصولات خود را با دلار ۲۳ هزار تومانی معامله کنند.

به عقیده کارشناسان، می‌توان انتظار داشت که سهام صادراتی و کامودیتی محور امسال رشدی در حدود ۱۶ درصد را تجربه کنند.

در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: بورس می‌تواند امسال، عقب ماندگی خود را از بازارهای موازی جبران کند و بهترین گزنیه برای سرمایه‌گذاری است.

مهشید داداش‌زاده، کارشناس بازارهای مالی نیز تاکید می‌کند، بهترین سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ خرید سهام است.

افزایش نرخ تورم، کاهش موقت نرخ ارز، افزایش نرخ برخی از صنایع ریالی چند ریسک مهم در بازار هستند.

کارشناسان عقیده دارند که نسبت قیمت به درآمد یا همان P/E در بهترین وضعیت خود طی ۲۰ ماه اخیر قرار دارد. طبق گزارش‌های منتشر شده، نسبت شش واحدی قیمت به درآمد تحلیلی بازار، در سطوح میانگین بلندمدت بوده و نگرانی از بابت کاهش نسبت‌های ارزشگذاری امسال کمرنگ کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که سود تقسیمی شرکت‌های بزرگ بازدهی بیش از ۱۰ درصدی خواهد داشت.

بررسی وضعیت ۷۰ شرکت مهم نشان می‌دهد که سود تقسیمی آن‌ها به قیمت روز در محدوده ۱۱٫۵ قرار دارد. در نتیجه با نزدیک شدن به فصل مجامع می‌توان سود خوبی از بورس کسب کرد.

سه شنبه – 16 فروردین 1401