پرش لینک ها

حجم معاملات بورس کالا از ۶۰ میلیون تن گذشت

با ارزشی بیش از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان

بررسی حجم و ارزش معاملات بورس کالای ایران از ابتدای امسال تاکنون حکایت از دادوستد ۶۰ میلیون تنی در این بورس به ارزشی بیش از ۵۵۰ هزار میلیارد تومان دارد.

بررسی روند معاملات بورس کالای ایران از ابتدای امسال تا کنون نشان می دهد ارزش کل معاملات بورس کالا در سه بخش بازار فیزیکی، مشتقه و بازار مالی نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 93 درصدی مواجه شد و به بیش از 551 هزار میلیارد تومان رسید تا رکوردی جدید از ابتدای تاسیس این بورس تاکنون به ثبت برسد.

همچنین در این بازه زمانی، حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 114 و 108 درصد رشد کرد به طوری که بیش از 61  میلیون تن انواع کالا به ارزش 522 هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

از نکات قابل توجه معاملات بورس کالا در سال جاری علاوه بر رونق چشمگیر معاملات سیمان، آهن اسفنجی، سنگ آهن، فولاد و بسیاری از محصولات دیگر می توان به شکسته شدن رکورد تاریخی حجم و ارزش معاملات تالار صنعتی و معدنی، تالار پتروشیمی، بازار فرعی و ارزش معاملات تالار فرآورده های نفتی اشاره کرد.

بر اساس این گزارش در تالار محصولات صنعتی و معدنی، حجم و ارزش معاملات به ترتیب 301 و 128 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و بیش از 45 میلیون تن انوع کالا به ارزش 300 هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت.

در تالار محصولات پتروشیمی نیز حجم و ارزش معاملات به ترتیب 4.3 و 85 درصد رشد کرد و بیش از 4.69 میلیون تن کالا به ارزش 125 هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت. در تالار فرآورده های نفتی نیز بالغ بر 11 میلیون تن انواع کالا به ارزش 90 هزار میلیارد تومان معامله شد و ارزش معاملات این تالار نیز با رشد 82 درصدی مواجه شد. در بازار فرعی نیز حجم و ارزش معاملات با رشد 209 و 775 درصدی روبه رو شد و بیش از 293 هزار تن کالا به ارزش 5 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

عملکرد بازار مشتقه بورس کالای ایران نشان می دهد که در این بازار در مجموع 5 میلیون و 881 هزار قرارداد به ارزشی بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان منعقد شد. در این مدت 5 میلیون و 856 قرارداد آتی به ارزش 14 هزار میلیارد تومان و بالغ بر 25 هزار قرارداد اختیار معامله به ارزش 257 میلیارد تومان دست به دست شد.

همچنین از ابتدای امسال تا نیمه بهمن ماه در بازار مالی بورس کالا بیش از 2 میلیارد و 499 میلیون قرارداد شامل سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه گذاری به ارزش 14.4 هزار میلیارد تومان داد و ستد شد و رشد 74 درصدی حجم معاملات را ثبت کرد.

به این ترتیب در بازار سلف موازی استاندارد 8 میلیون و 883 هزار قرارداد به ارزش 880 میلیارد تومان، در بازار گواهی سپرده کالایی بیش از 198 میلیون قرارداد به ارزش 7.9 هزار میلیارد تومان و 2 میلیارد و 292 میلیون واحد صندوق های سرمایه گذاری به ارزش نزدیک به 5.6 هزار میلیارد تومان معامله شد.

بر اساس این گزارش در تالار مناقصه نیز 66 هزار و 289 عدد کنتور برق به ارزش 38.2 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

شنبه – 23 بهمن ۱۴۰۰