پرش لینک ها

شاخص بورس سطح حمایت را از دست داد

روز اوراقی بازار سهام

در روزی که ۹۷ درصد ارزش معاملات بازار سهام به اوراق بدهی اختصاص داشت شاخص بورس از سطح حمایت یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد پائین‌تر آمد.

در معاملات روز دوشنبه، 18 بهمن 1400، شاخص کل بورس تهران با کاهش 7 هزار و 561 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 274 هزار و 488 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با افت 2 هزار و 515 واحدی در سطح 323 هزار و 984 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 4 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 373 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 119 نماد رشد قیمت داشتند که 76 نماد بورسی و 43 نماد فرابورسی بودند. همچنین 359 نماد کاهش قیمت داشتند که 258 نماد بورسی و 101 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 24 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 71 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

 گروه‌‌های قرمز بورس

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های «فعالیت جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» و «خودرو و ساخت قطعات» کاهش یافت و این 2 گروه قرمزترین گروه‌های بازار بودند.

 نمادهای مؤثر بر شاخص‌های بازار سهام

امروز نمادهای «فولاد»، «فملی» و «خودرو» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و «ومعادن»، «شتران» و «بوعلی» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «وملل» و «فرابورس» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «بپاس»، «تجلی» و «توسن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و شتران و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، توسن و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

 کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 162 هزار و 237 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 157  هزار و 972 میلیارد تومان بود که 97 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام افت کرد و با کاهش 31 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 930 میلیارد تومان رسید که 2 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

دوشنبه – 18 بهمن ۱۴۰۰